Hozzám került egy Razer Book 13, amit volt időm rendesen szemügyre venni és megtapasztalni minden szépségét, meg persze bosszantó oldalát.
A Razer a játékos vonalról ismerhető, de most piacra dobtak egy ultrabook kiadást prémium anyaghasználattal, nagyon jó teljesítménnyel.
CPU – 11th Gen Intel® Core™ i7-1165G7 Quad-Core Processor
OS – Windows 11 Home
Kijelző – 13.4″ FHD IPS, 16:10 (1920×1200), 100% sRGB, érintőkijelző, Gorilla® Glass 5, 178° betekintési szög
Készülékház – CNC eloxált alumínium
GPU – Intel® Iris® Xe Graphics
Tárhely – 256 GB
Memória – 16GB LPDDR4x 4267Mhz dual-channel onboard memory (Fixed)
Billentyűzet – Per-Key RGB, powered by Razer Chroma™
Intel® Platform Trust Technology (Intel® PTT) security embedded, TPM 2.0
Windows® Hello built-in IR HD webcam (1MP / 720P)
Intel® Wireless-AX 201 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax)
Bluetooth® 5.1
TOUCHPAD – Microsoft Precision Glass-Touchpad
Portok
– USB 3.1 Gen 1 (USB-A) x 1
– Thunderbolt™ 4 (USB-C™) + Power x 2
– HDMI 2.0 x 1
– MicroSD Slot x 1
– 3.5mm Combo-Jack
2 hangszóró + Smart Amp / THX® Spatial Audio
4 Mic Array
Mercury with Tone-on-tone Razer logo
Méretek – 15.15 mm x 198.50 mm x 295.60 mm
Súly – 1.40 kg
Akkumulátor – 55 WHr, 65W töltő adapter – (akár 14 órás üzemidő, 30 perc töltéssel 4 óra használat)
gép a gyártó oldalán – Razer Book 13
Megjelenés és anyaghasználat
A készülékházunk cnc eloxált alumínium, ami nagyon jó stabilitást és jó megjelenést kölcsönöz a gépünknek. Így nem melegszik a felület teljesítmény módban, hiszen a borításnak köszönhetően a hőelvezetés is jobban megoldott. De erre szükség is van ultrabook méretben, hiszen a Razer Book 13 az 1.4 kilogrammos tömegével és i7-1165G7 quad-core processzorával könnyen hordozható és eléggé jó teljesítménnyel rendelkezik.
A sarkok, élek jól vannak kidolgozva, nem bántó az érintésük. Azért amire célszerű figyelni, hogy könnyen karcolódik és könnyedén sérülhet, ha ráejtünk valamit. De ez minden cnc eloxált alumínium felület esetében igaz.
Kijelző és teljesítmény
A jelenlegi gépünk 13.4″ mérettel, FHD felbontással, 16:10 képaránnyal, érintőkijelző funkcióval, Gorilla® Glass 5 üveggel rendelkezik. Az IPS panel betekintési szöge 178°, ami teljesen megfelelő a hétköznapi használathoz, munkavégzéshez. A vékony kávás kialakításnak köszönhetően a kis méret ellenére nagy felületen dolgozhatunk.
A zsanér rögzítések masszívak, a kiegyensúlyozásnak köszönhetően egy kézzel is felnyitható laptopunk. Az érintésekre jól reagál, de valójában személy szerint ezt az opciót feleslegesnek tartom.
Touchpad és billentyűzet
A touchpad használata nagyon kényelmes és jól reagál az érintésekre, a többujjas vezérlésre. A kattintások kellően puhák és csendesek. A billentyűzet rendelkezik jó funkciókkal, mivel egy RGB billentyűzetről van szó. A háttérvilágítás 16 fokozatban állítható és a karakterenként van lehetőségünk állítani a színeket a Razer Central alkalmazásban. Ez egy nagyon jó funkció és aki ezért szeretné választani biztosan örülni fog neki ezen a szinten. De hamar szomorú lehet, ha egy olyan verzióhoz jut ami itt landolt nálam, mert gépelés során random hagyja ki a leütéseket. Ezért folyamatosan javítani kell utólag a gépelést, ami bosszantó és kényelmetlenné teszi a használatot. Pont ezért a hibáért nem választanám ezt a gépet, de elméletileg egy újabb kiadásban ezt már javították. (olvasható az összegzésben, hogy melyik típusnál nem jelentkezik már a billentyűzet hiba elméletileg)
Hangzás
A kis mérete ellenére egész jó a hangzása, szóval youtube és filmnézés során teljesen jól szól. Beszélgetések során a mikrofonok is jól teljesítenek tisztán szólnak és jól érthetően.
Összegzés
A gyártó remek utrabookot hozott létre, de van amit még csiszolni kell rajta. Mert nincs baj a teljesítménnyel, a kijelzővel, a kiváló anyaghasználattal és a szoftveres háttérrel, a csatlakozók mennyiségével. Amennyiben játszani akarunk, csak egy Razer Core X beszerzésére van szükségünk és csatlakoztathatjuk hozzá a videókártyánkat is, amit a Razer Core X egységbe kell szerelnünk.
Ami gyenge pontja a terméknek, hogy nincs itthon support, így csak csomagküldéssel mehet a garanciáztatás. A Razer Insider fórumot olvasgatva és saját tapasztalatom alapján a Razer Book egyik típus hibája a BSOD, avagy kék halál. Ezt a support alaplap cserével oldja meg, de a gép visszaküldése során az esetek nagy részében eltűnik a sorozatszám (a BIOS-ból) a javítás során. Így nem tudod telepíteni a gyártó oldaláról letölthető frissítéseket és regisztrálni a készüléket. Természetesen segítőkészek és mehet a küldés újabb javításra, de ez akkor is bosszantó.
Ami viszont javíthatatlan és ezért nem döntenék mellette az a billentyűzete. Mivel gépelés során random kihagy leütéseket és így a gépelés folyamatos javítgatására kényszerülök. Elméletileg ezt a hibát az újabb RZ09-0357MEM2-R3U1 típusnál már javították, hozzám még a RZ09-03571GM1-R3G1 jutott el.
Szóval a Razer Book 13 egy kiváló ultrabook a gyártótól és majdnem hozza a Dell XPS szintet, de ha szemezgetnél vele szerintem várj meg egy következő generációt amit piacra dobnak, vagy ha sürgős a gép beszerzése, akkor nézelődj az XPS kínálata között is! Mert a Razer Book 13 és a Dell XPS ultrabookok kb. egy ligában játszanak.